Perakende ve Tekstil Sektörü için Katma Değerli Hizmetler

Cakir Lojistik perakende ve tekstil sektörünün gereksinimleri olan ütüleme, özel kart, not ekleme, etiketleme, shrinkleme, kalite kontrol, garanti belgesi ekleme, hediye paketleme, kullanım kılavuzu ekleme, barkodlama gibi katma değerli hizmetler ile müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına cevap vermektedir..

Tekstil taşımacılığı, başta Türkiye ve Avrupa ülkeleri olmak üzere dünya ekonomisinde büyük bir hacme sahip olan tekstil endüstrisi için gerekli olan lojistik süreçleri kapsayan bir hizmet olarak değerlendirilir. Tekstil taşımacılığı hizmeti kapsamında tekstil atölyeleri ya da üretim fabrikaları için gerekli olan hammaddelerin farklı lokasyonlar arasındaki taşımacılığı gibi başlıklar öne çıkar. Bahsi geçen lojistik hizmeti kapsamında askılı tekstil taşımacılığı gibi alt başlıklar da mevcuttur. Tüm bunların yanı sıra tekstil endüstrisi ihtiyaçlarına yönelik taşımacılık uygulamalarının da öne çıktığı da söylenebilir..

Tekstil Taşımacılığı Süreçlerinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Öncelikli olarak tekstil taşımacılığı süreçlerinde tek bir lojistik yöntemin kullanılması gibi bir durum söz konusu olamaz. Taşıma yapılacak olan rota ve tercih edilecek olan rotadaki karayolu olanakları gibi değişkenler mevcuttur. Bahsi geçen yöntemler tekstil taşımacılığı süreçlerinde kullanılacak olan yöntemler arasında karayolu taşımacılığı oldukça sık tercih edilen bir yaklaşım olarak öne çıkar. Fakat denizaşırı ya da ülkeler arası lojistik senaryolarının kullanılması gerektiği durumlarda ise denizyolu lojistiği gibi yöntemler tercih edilebilir. Tüm bunların yanı sıra daha hızlı bir lojistik deneyim için ve maliyetleri daha dengeli ayarlayabilmek adına entegre taşımacılık gibi yöntemlerden söz etmek mümkündür.

Cakir Lojistik’den Perakende Sektöründe Rekabet Gücü Kazandıran Hizmetler

Dağıtım hizmetleri kapsamında farklı tedarikçiden gün içerisinde gelen çeşitli gıda, gıda dışı, elektronik ve tekstil ürünlerini konsolide eden Cakir Lojistik, marketlere ve mağazalara en yüksek araç doluluk oranıyla dağıtım yaparak, müşterilerinin sektörde daha rekabetçi olmasına katkı sağlamaktadır.

Hazır Giyim Taşımacılığı

Hazır giyim taşımacılığı taşınacak olan malların ve stokların üretim yerlerinden mağazalara doğrudan ulaştırılabileceği bir rotanın belirlenmesini zorunlu kılar. Hazır giyim ürünlerinde, lojistiği yapılacan olan ürün son kullanıcı ile buluşmaya hazır olduğundan tedarik zinciri sürecinin diğer adımları lojistiğe dahil edilmez. Bu bağlamda nakliye sürecinin hızı, tekstil piyasasındaki ani değişimlerle mücadele etmek isteyen hazır giyim firmaların en önemli rekabet avantajlarından biri olarak değerlendirilir. Bahsi geçen rekabet avantajını elde etmek için de nitelikli hazır giyim taşımacılığı firmaları ile iş birlikteliği geliştirmek faydalı olacaktır.

Tekstil Üretim Süreçlerinde Gerekli Olan Hammaddelerin Lojistiği: İplik Taşımacılığı

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, tekstil üretim süreçlerinde ihtiyaç duyulan hammaddelerin taşınması için yenilikçi lojistik yaklaşımların ve stratejilerin kullanılması gerekir. Bahsi geçen stratejileri kullanmak da lojistik dünyasının hıza değişen trendlerini ve yaklaşımlarını takip etmeyi gerektirir. Tekstil nakliye firmaları özellikle üretim süreçlerinde ihtiyaç duyulan iplik ya da pamuk gibi hammaddelerin taşınmasına yönelik yenilikçi çözümler de geliştirirler. Tüm bunların yanı sıra tekstil kimyasalları ya da aksesuarları taşımacılığı gibi üretim sürecinin verimini arttıracak lojistik çözümler de üretici firmalar tarafından ihtiyaç duyulan hizmetler arasında yer alırlar.

Depolama Çözümleri

Paletli, paletsiz, askılı (tekstil) mal kabul

Raflı depolama

Koli bazında sipariş toplama ve birleştirme

Katma Değerli Hizmetler (etiketleme, alarmlama, boncuklama)

Envanter yönetimi

Sistemsel kayıt

Raporlama

Dağıtım Çözümler

Mal kabul

Etiketleme

Sistemsel kayıt

Optimizasyon

Raporlama

Ön taşıma

Yüksek araç doluluk oranı ile dağıtım (Askılı, paletli)

Tersine Lojistik (iade lojistiği)

Cakir Lojistik etkin kalite yönetim sistemleri uygulamalarıyla her zaman yanınızda.